niedziela, 12 stycznia 2014

To był rok 2013

Przede wszystkim chciałbym gorąco podziękować czytelnikom bloga (lista poniżej) „im226” za docenienie moich trenersko-publicystycznych starań i przekazanie symbolicznych kwot (PayPal), dzięki którym czuję się zmotywowany do dalszej pracy.

Szczególne podziękowania należą się:
  • Piotrowi
  • Rafałowi
  • Arkadiuszowi
  • Mirosławowi
  • Maciejowi

To są wspaniali czytelnicy!
Dołączysz do nich?


***

Krótki i subiektywny przegląd minionego roku:


Styczeń

Lance Armstrong dożywotnio zdyskwalifikowany obiecuje, że w programie Ophrey Winnfried odpowie na każde pytanie. Jego imię i nazwisko było wielokrotnie odmieniane przez wszystkie serwisy w kontekście dopingu.
Faktem jest, że przed tym nagraniem (emisja była kilka dni później) wywiadu z Orah poszedł do fundacji - jak się mówiło - z przeprosinami.
Przyznał się!

Dziennikarze, zwłaszcza radiowi, pasjonowali się  gromkimi i awanturniczymi okrzykami: how many times?! Jerzego Janowicza na tenisowym turnieju Australian Open.

W tym samym czasie szczypiorniści grali na MŚ. Odpadli zaraz po fazie grupowej.

Ponieważ kochamy plotki:
zdjęcie ze strony Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Vanessa_Mae.jpg#filelinks
Skrzypaczka, która w latach 90. święciła triumfy grając na elektrycznych skrzypcach planuje zmienić profesję. Mae chce pojechać na zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi i stanąć do rywalizacji w narciarstwie alpejskim.
Vanessa Mae zrezygnowała na jakiś czas z kariery muzycznej, aby dobrze przygotować się do Igrzysk Olimpijskich w Soczi, które odbędą się w lutym 2014 roku. Mae chce reprezentować Tajlandię w zmaganiach w narciarstwie alpejskim.

Minister Mucha (ta Mucha od sportu - Joanna, nie ta, o której każdy myśli, a myśli o Annie) podała priorytetowe dyscypliny sportu z pełnym finansowaniem i te, które są jej zdaniem mało ważne i nieistotne. Po raz kolejny wykazała się brakiem wiedzy sportowej i branżowym dyletanctwem.
Mam wrażenie, że toczy prywatną wojnę z nielubianymi przez siebie dyscyplinami sportu, nie bacząc na medalowe sukcesy Polaków (vide: boks).


Luty

Rozpoczął się w Hiszpanii proces Eufemiano Fuentes'a.
Pierwszy poszkodowany: Mario Cipollini - oskarżony o doping (2002).

Oscar Pistorius, znany na całym świecie niepełnosprawny biegacz, który dzięki protezom rywalizował w zawodach z pełnosprawnymi kolegami, był przesłuchiwany przez policję. Prawdopodobnie zastrzelił swoją dziewczynę biorąc ją za włamywacza. 
Południowoafrykański lekkoatleta miał strzelić do swojej dziewczyny dwukrotnie, trafiając ją w głowę i w ramię. Okoliczności zdarzenia nie są jasne, ale pojawiają się doniesienia, że zawodnik wziął dziewczynę za włamywacza. 
Wśród niepełnosprawnych Pistorius nie ma sobie równych. W dorobku ma pięć złotych medali paraolimpijskich i jedno srebro.

WADA odmówiła badań uczestników wyścigu Paryż Nicea. Jako powód podała brak współpracy z UCI.

Drużynie Garmin-Sharp skradziono rowery.

Leanda Cave miała zdiagnozowanego raka skóry, na szczęście wyleczalnego.

Armostrong odmówił współpracy z USADA.

Faris Al Sultan dodał kolejny tytuł do swojej przebogatej kolekcji - wygrał zawody w Yas Marina Circuit.


Marzec

Wiosna zapowiadała się kapryśna i z wieloma nawrotami zimy. I tak było. Zimno, deszcz i śnieg zmusiły organizatorów do skrócenia wyścigu Milan-SanRemo z 298 do 245km.


Kwiecień

Armstrong sprzedał dom w Austin za prawie 4 mln dolarów, ale roszczenia z tytułu rekompensaty za jego oszustwa są większe.

Wybuchła bomba podczas bostońskiego maratonu. 3 osoby nie żyją, 144 ranne. Świat biegaczy jest zszokowany postępowaniem islamskich ekstremistów.

A na rodzimym podwórku popularyzowania triathlonu, autor tego bloga: Dariusz Sidor, tworzy rzecz precedensową: publikuje pierwszy darmowy podręcznik dla debiutantów o triathlonie: „Pytania o triathlon”.


Maj

Zaczął się ciągłymi deszczami.

Odwołano etapy i skracano w końcówce słynnego wyścigu kolarskiego Giro d’Italia..

W St. Poelten (triathlon 70.3) skasowano pływanie ze względu na temperaturę wody i powietrza.

Realert w Polsce w Olsztynie. Najpierw miał być brat od olimpijek, ale potem przyjechał ten od IM.
Krótki konkurs: jak mają na imię obaj bracia?


Czerwiec

Deszczowy, zimny i błotnisty Czechman.

Najpierw w Rapperswil odwołano pływanie z powodu zbyt zimnej wody, a potem odwołano wyścig, bo trasa rowerowa była zalodzona (!).

Wielkopolska mocno, zdecydowanie i doskonale zaznacza się na triathlonowej mapie Polski. Tak trzymać panowie organizatorzy!

Odwołano Nocny Półmaraton we Wrocławiu. Ponoć były błędy w zabezpieczeniu trasy. Wyspecjalizowana placówka miejska, która zajmuje się tym od wielu lat nie potrafi zorganizować masowej imprezy?
To kto tam pracuje i za jakie "zasługi"?
W końcu, na skutek rozpętanej burzy medialnej dyrektor Waldemar Biskup został zdymisjonowany.
Tzw. "nielegalny bieg" odbył się ulicami miasta. Nowa, świecka tradycja?

Powołano nowy zarząd Polskiego Związku Triathlonu, na czele którego stanął Wojciech Olejniczak, były szef i polityczny działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Widać, że powoływanie mało kompetentnych ludzi przenosi się z rządu na związki sportowe.
Oczekiwania, mimo wszystko, w środowisku są duże, podobnie jak entuzjazm wywołany zmianą.

30 czerwca zakończyła się akcja Radiowej Akademii Triathlonu w Klagenfurcie.
Uczestnicy uzyskują wspaniałe wyniki: http://im226.blogspot.com/2013/07/ironman-austria-2013.html


Lipiec

Cały miesiąc to najwspanialszy wyścig kolarski świata: Tour de France.

A z podwórka triathlonowego:
Challenge Roth wyprzedało się w 3 minuty! TRZY minuty!

W Mietkowie (nieopodal Wrocławia) odbyły się Mistrzostwa Polski na dystansie długim wg ITU.
Zwycięzca: Sylwester Kuster, został jesienią zdyskwalifikowany za doping, a nowy szef związku: Wojciech Olejniczak, nawet nie raczył się tam pojawić, sami zawodnicy mocno skrytykowali przygotowanie trasy i błędy organizacyjne.
Jedynie pogoda dopisała.


Sierpień

Kolejny Polak dołączył do grona Norsemanów - Adam Krzystolik. Gorące gratulacje! Kompletna lista rodzimych Norsemanów: http://im226.blogspot.com/2013/08/polish-list-of-norseman.html

„Triathlonowa Polska” zapisuje się na zawody IM do Kalmar [2014].


Wrzesień

Edycja zerowa Triathlnu Karkonoskiego: http://triathlonkarkonoski.pl

Diana Nyad przepłynęła z Kuby na Florydę.

Wilson Kipsang ustanowił rekord świata w maratonie w Berlinie: 2:03:23 (też tam biegłem!; musiałem się pochwalić  - http://im226.blogspot.com/2013/10/40-berlin-marathon.html)


Październik

Mistrzostwa Świata IM, Hawaje. Polacy w tym roku symbolicznie zaznaczają swoją obecność.

We Wrocławiu rozpoczyna działalność Grupa Triathlonowa RAT (byłem jej głównym trenerem i spiritus movens tak powstania, jak i nazwy)


Listopad

Minister Sportu Joanna Mucha, określana jako wielka dyletantka w dziedzinie sportu i akwizytorka Stadionu Narodowego, została zdymisjonowana.
A może wyprosiła to sama u premiera? Macierzyństwo i wychowywanie dziecka, to zbyt trudna sprawa do łączenia tego z pracą ministerialną? Może w końcu głosy krytyki dotarły do premiera i samej zainteresowanej?
Pomijając powody i teorie spiskowe jest to najradośniejsza wiadomość miesiąca, a może nawet i roku!
Jej następca, Andrzej Biernat, chociaż skończył AWF, a jakim będzie ministrem czas pokaże.

W nowojorskim maratonie padł rekord frekwencji: ponad 50 tyś. uczestników.


Grudzień

Armstrong znowu usiłuje wyrwać sie z niebytu i niesławy. A może to McCormack chce go z tego wyciągnąć? Rzecz tyczy triathlonowego wyścigu sam na sam - wygra lepszy (poćwierkali o tym na twitterze)
Trochę mnie to dziwi (Armstrongowi powinno bardziej na tym zależeć), ale... może bogaty, tajemniczy sponsor widzi kolejną szansę na zrobienie kasy?

Badwater, ponoć najtrudniejszy wyścig świata, będzie miał nową trasę w 2014 rok z powodu tymczasowego zakazu imprez sportowych w Death Valley National Park.

2 komentarze:

Kuba Kardaś pisze...

Odpowiedzią na pytanie konkursowe są imiona braci: Andreasa Raelert i Michael Raelerta.
Pozdrawiam
Jakub Kardaś

Kuba Kardaś pisze...

Odpowiedzią na pytanie konkursowe są imiona braci Andreasa Raelert i Michaela Raelertów.