Coaching

Często dostaję pytania dotyczące mojej kariery trenerskiej.

Postanowiłem ułatwić sobie życie i przygotować życiorys trenerski, który pozwoli odsyłać zainteresowanych do odpowiedniej strony, a przy okazji zaprezentuję szerszemu gremium swoje dokonania.


Treningiem sportowym, procesem doskonalenia motorycznego i technicznego sportowców zajmuję się od roku 1992.

  • Poprawiałem kondycję młodzieży ze szkółek piłkarskich i innych gier zespołowych, wydolność tenisistów (tzw. II-gi trener), sprawność sędziów różnych dyscyplin.
  • Zajmowałem się mundurowymi przygotowując ich do testów sprawnościowych oraz kandydatami na AWF (sprawnościowe egzaminy wstępne).
  • Corocznie prowadzę grupy firmowe lub stowarzyszeniowe przygotowujące się do konkretnej imprezy sportowej.
  • Nade wszystko pozwalam ambitnym amatorom sięgnąć po laury rzekomo dla nich nieosiągalne.


Większość czasu spędzam trenując swoich podopiecznych w dyscyplinach wytrzymałościowych:

  • bieganiu, 
  • bieganiu na dystansach ultradługich, 
  • jeździe na rowerze, 
  • pływaniu, 
  • wielobojach (np. triathlon, aquathlon), 
  • wioślarstwie, 
  • kajakarstwie, 
  • itp.

Sam w dalszym ciągu jestem czynnym zawodnikiem sportu amatorskiego.


Jestem trenerem lekkiej atletyki, triathlonu, instruktorem pływania, gimnastyki i kilku innych jeszcze dyscyplin sportowych.


Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego, ukończyłem studia podyplomowe na AWF-ie, uczestniczyłem i uczestniczę w wielu kursach i konferencjach, prowadzę korespondencję z wieloma trenerami i zawodnikami z interesujących mnie dziedzin sportu.


W swojej pracy postawiłem na amatorów, którzy w wielu przypadkach trenują nierozsądnie lub mają ogromne problemy z wykorzystaniem i rozwinięciem własnego potencjału.


Od roku 1992 poprowadziłem ponad 145 sportowców-amatorów.

Średnio, każdego tygodnia udzielam jednej porady (porada - udzielenie wskazówek dotyczących treningu, np.: poprawy planu, wskazanie błędów, etc.).
Do końca roku 2016 uzbierało się ich ponad 1300.

Średnio, co trzy tygodnie odbywam z kimś konsultacje (konsultacja - nie dość, że mieści w sobie to co porada, to jeszcze dodatkowo odbywa się przy moim udziale (przeprowadzenie testów wysiłkowych, sprawdzianów, obserwacja treningu, poprawianie błędów, wytyczne do dalszego trenowania, często nakreślenie planu treningowego, etc.).
Do końca roku 2016 udzieliłem ich około 400.


Przyjmując podopiecznych do trenowania nigdy nie przekraczam całkowitej ich liczby na poziomie 12 zawodników (ale może być mniej!) - w trosce o należyty poziom opieki merytorycznej.


Czy powinienem jeszcze o czymś napisać?
Tak, o osiągnięciach moich podopiecznych, i tak  sukcesywnie czynię, jak tylko znajduję na to czas.

***


--- 2017 ---

Jarosław Oworuszko:
  • 80 km (duathlon), Czempiń, 3-ci w kat., 3:05:24
  • 56,5 km (1/4), Sieraków, 1-szy w kat., 2:15:43
  • 56,5 km (1/4), Ślesin, 3-ci w kat., 2:13:18
  • 51,5 km (WTC), Warszawa, 3-ci w kat., 2:13:41
  • 113 km, Poznań, 4:37:12 - RŻ


Jarosław Świątek:
  • 113 km, Poznań, 4:45:57 - RŻ
  • 113 km, Gdynia, 4:45:23 - RŻ


Katarzyna LIpiec-Sidor

  • 90 km (jazda w sztafecie triathlonowej), Samorin, Słowacja, Mistrzostwa Świata Challenge, 2-gie miejsce i wicemistrzostwo świata


Marek Folga:
  • 6-te miejsce w kat. w cyklu Garmin (5 startów, średnia wyników ok. 2:20)
  • 113 km, Sieraków, 4:45:59 -RŻ
  • 113 km, Gdynia, 4:45:27 - RŻ
  • 21 km, Gdańsk, 1:30:38 - RŻ




Paweł Palus:

  • 113 km, Gdynia, 4:51:15 - RŻ
  • 113 km, Wolsztyn, 10 gen., 2-gi w kat. - 4:47:45 - RŻ


Paweł Ginalski:

  • 226 km, IM Zurych, 13:32:16 - RŻ


Rafał Lasota:
  • 42 km, Rio, Ameryka Południowa - 5-ty kontynent z 7-miu


Tomasz Jędrzejko:
  • 7-me w gen i 4-te w cyklu biegów (VII Puchar Beskidów w Biegach Ulicznych)  http://wyniki.datasport.pl/generalki/beskidy2017/
  • 113 km, Bełchatów,  4:53:51 - RŻ
  • Mistrz Polski w półmaratonie i maratonie pracowników naukowych i nauczycieli akademickich


Pozostali:
Udane debiuty, kolejne rekordy życiowe biegowe i triathlonowe.








--- 2015, 2016 ---


2015, 2016 - do uzupełnienia, ale, wyznam szczerze, jakoś nie mam czasu żeby to zrobić. 







--- 2014 ---

Izabela Dominiak:
  • wyścig kolarski "Mnich Ślężański", dystans maxi, 1-sza gen.
  • wyścig kolarski w Trzebnicy, "Szóstki", w 2-gim zespole na mecie
  • 3 miejsce w triathlonowym debiucie na dystansie 113 km w Brodnicy
  • 2 miejsce -  triathlon "Karkonoszman" (113 km)

Magdalena Biskupska :
  • Z biegiem natury, Wrocław, bieg nr 6, 2-ga gen.

Adam Łaganowski:
  • 5 miejsce w kat. "solo new" podczas debiutu w ultra wyścigu kolarskim Bałtyk-Bieszczady (znany jako 1008 km)

Jakub Kulesza:
  • 3 miejsce open, 1-sze M-30, triathlon olimpijski w Górznie
  • 1 miejsce open Dingle Triathlon (Irlandia) 2:17:49

Marcin Konieczny:
  • 21 km, Warszawa, 2-gi w kat., 1:12:34
  • 10 km, Jelenia Góra, 2-gi open, 1-szy w kat., 0:35:32
  • 1 miejsce triathlon w Brodnicy, 4:09
  • 14 open i 2-gi w M-40 na dystansie 226 km - Challenge Roth - 8:48:05 (!)
  • 2-gi open, triathlon w Chodzieży, 1/4 IM, 2:09
  • 24 gen. i 3 kat. + kwalifikacja na Mistrzostwa Świata - 70.3 Reugen - 4:16:21

Przemysław Przywarty:
  • "zwykły człowiek", który poprawił się przez parę lat z ~14:30 na 10:55:13 - IM Barcelona

Tomasz Białek:
  • debiut "triathlonowy w Gdyni - 4:43 (!)

Tomasz Jędrzejko:
  • Mistrz Polski w Maratonie (Otwarte Mistrzostwa Polski Studentów i Pracowników Naukowych)

Tomasz Sakuta:
  • Triathlon Mietków, 3-ci gen.
  • debiut "ironmanowy" w Klagenfurcie - 9:58 (!)

Olimpia Wojtyło, Michał Wojtyło, Wojciech Górecki:
sytuacja dość szczególna: tydzień (1, słownie: jeden) wcześniej skończył się przygotowywany przeze mnie, w sumie, paroletni plan treningowy; formalnie nie byłem w dniu startu ich trenerem, ale w sportach indywidualnych i przy efekcie kumulatywnym procesu treningowego przypisuję sobie ich sukces jako własny, trenerski:

  • wyścig kolarski w Trzebnicy, dystans mini:
    • Michał, 1-szy open
    • Olimpia, 1-sza open
    • Wojciech, 11 open, 5-ty w kat.


zawodniczki i zawodnicy Grupy Triathlonowej RAT:
sytuacja dość szczególna: tydzień (1, słownie: jeden) wcześniej skończył się przygotowywany przeze mnie plan treningowy; formalnie nie byłem w dniu startu ich trenerem, ale w sportach indywidualnych i przy efekcie kumulatywnym procesu treningowego przypisuję sobie ich sukces jako własny, trenerski:

  • wyścig kolarski w Trzebnicy, różne dystanse, indywidualnie i drużynowo - bardzo dobre, debiutanckie wyniki 




--- 2013 ---

Joanna Schab:
  • 1:25:21 Półmaraton Chmielakowy, Krasnystaw, 1-sza gen.
  • 2:54:45 Maraton Wrocław, 3-cia gen. (pierwsza Polka na mecie)
 
Olimpia Wojtyło:
  • wyścig kolarski w Lesznie, 1-sza gen. na dystansie 78 km
  • 113 km, triathlon w Chodzieży, 1-sza gen. 

Jarosław Oworuszko:
  • GP Warszawy, edycja: wrzesień, 1-sze kat., 10 km

Marcin Konieczny:
  • Mistrz Polski Amatorów - Szczecinek, dystans 1/4 IM
  • 1-sze miejsce gen. - Mrągowo, dystans 1/4 IM 
  • wygrany cykl zawodów "Volvo Triathlon Series" 
  • 1-sze miejsce gen. - Panasonic Evolta Triathlon, Borówno - Bydgoszcz, dystans 113 km

Michał Wojtyło:
  • wyścig kolarski w Lesznie, 1-szy kat. na dystansie 78 km

Radiowa Akademia Triathlonu:
  • finał, czyli ukończenie przez 8 uczestników projektu dystansu 226 km podczas zawodów IM w Klagenfurcie:
  1. Michał Wojtyło 10:27:07
  2. Marcin Wróbel 10:47:48 
  3. Mariusz Świątczak 11:02:40
  4. Olimpia Łabuz 11:10:05
  5. Wojciech Górecki 11:31:55
  6. Krystian Mrozik 12:14:00
  7. Kinga Zakrzewska 12:31:45
  8. Maciej Garncarek 12:51:55




--- 2012 ---

Joanna Schab:
  • 1:24:00 półmaraton w Warszawie, 15-ta kobieta, 1-sza w kat.

Katarzyna Lipiec-Sidor:
  • wyścig kolarski Żądło Szerszenia, 3-cia w kat. na dystansie mini

Olimpia Łabuz:
  • wyścig kolarski Żądło Szerszenia, 1-sza gen. na dystansie mini

Krystian Mrozik:
  • 3 w kat. - Puchar Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim

Krzysztof Szurlej:
  • Mistrzostwa Świata w quadrathlonie: 21 open, 5 w kat.

Marcin Konieczny
  • Mistrzostwa Świata IM, Hawaje, 201 gen., 19 kat. - najlepszy Polak
  • Mistrzostwa Polski na dystansie długim wg ITU w Radkowie; 1 w kat.
  • kwalifikacja na Mistrzostwa Świata na Hawaje (triathlon, dystans 226 km, Ironman) wywalczona podczas Mistrzostw Europy we Frankfurcie
  • 1:12:21 półmaraton w Poznaniu, 12 gen., 1 w kat.; trzeci Polak na mecie (!)
  • Triathlon w Sierakowie (113 km; skrócone pływanie o połowę); 3 gen., 1 w kat.
  • IMPACT Wieniec Triathlon - 1 gen.

Michał Wojtyło:
  • wyścig kolarski Żądło Szerszenia, 9-ty gen., 4-ty w kat. na dystansie mini


--- 2011 ---

Joanna Schab:
  • 2:58:33 maraton w Poznaniu, 93-miejsce ogółem, 10-ta kobieta, 5-ta w kat.;
  • I-sze miejsce: MP Weteranów w Murowanej Goślinie (21 km) - 1:30:36;
  • I-sze miejsce Półmaraton Hajnowski - 1:29:17.
  • Startowała 25 razy; 4 x 1 miejsce, 11 x 2 m., 3 x 3 m.; 10 km-37:50, 15 km-59:45, PM-1:24:37.
  • W zestawieniu najlepszych wyników w 2011 roku uplasowała się na 20 miejscu w maratonie.

Iwona i Mariusz Umeccy:
w drodze do Klubu 7 Kontynentów jako pierwsze małżeństwo, a Iwona jako pierwsza Polka z kompletem maratonów
  • maraton w Rio de Janeiro (Ameryka Płd. - 5-ty kontynent);
  • maraton na Antarktydzie (Antarktyda - 4-ty kontynent).

Aleksander Celiński:
  • wiosenne cykle zawodów w Warszawie - Kabaty, Falenica - regularnie na podium w gen. z czasami ok. 35-36 min

Dariusz Sidor:
  • Norseman (uchodzi za najtrudniejszy triathlon, 226 km, na świecie) - pierwszy Polak na szczycie Gaustatoppen;
  • III-cie miejsce w kat.: wyścig kolarski w Lesznie, rower: szosa, dystans: 86 km;
  • IV-te miejsce w kat,: wyścig kolarski w Trzebnicy, rower: mtb, dystans 135 km

Marcin Konieczny:
  • 58 minut - dystans pływacki (3,8 km) podczas zawodów IM;
  • I-sze miejsce: triathlon w Wińcu (1/35/10) 1:50:17;
  • 2:38:33 maraton w Poznaniu, 17-ste miejsce, 5-te w kat.

Michał Jeka:
  • I-sze miejsce Świętojański Maraton Pływacki, 11,1 km

Przemysław Przywarty:
  • IM: ok. 11:50 - poprawa o 2 i pół godziny w stosunku do debiutu sprzed 2-óch lat.


--- 2010 ---


Aleksander Celiński:
  • Półmaraton Katowice - 1:13:46 - 6-te miejsce, 3-cie w kat.
  • jesienne cykle zawodów w Warszawie - Kabaty, Falenica - regularnie na podium w gen. z czasami ok. 35-36 min;

Marta i Maciej Ogrodnik:
pierwsze polskie dzieci, które wzięły udział w eliminacjach (Marta - 1-sze miejsce, Maciej - 3-cie miejsce) i wywalczyły kwalifikacje do światowego finału IronKids na Florydzie;
  • Mistrzostwa Świata IronKids - Marta -15-ste miejsce, Maciej 9-te miejsce

Projekt IM 2010:
  • finał Projektu - temu poświęcony początkowo był ten blog: opisowi i pomocy w przygotowaniach do dystansu 226 km i ukończenia zawodów IM będących eliminacjami do Mistrzostw Swiata na Hawajach.



    --- 2009 ---


    Joanna Schab:
    • GP Warszawy - 1-sze miejsce w klasyfikacji generalnej;
    • VI Półmaraton Jurajski - 4-te miejsce gen.;
    • Salomon Trail Running - Choszczówka - 2-gie miejsce gen.

    Konrad Różycki:
    • Bergamo, Włochy, Mistrzostwa Świata w Biegu 24 h: 12 miejsce;
      9-te miejsce Mistrzostwa Europy - 225,048 km;
      5-te miejsce drużynowo (największy sukces polskiej reprezentacji)

    Marcin Lenski:
    • 3-cie miejsce "Opolska Setka z Hakiem"

    Przemysław Białokozowicz:
    • 226 km w Borównie - 3-cie w kat.

    Radosław Kokosza:
    • Borówno, triathlon 226 km, 9-te gen.



    --- 2008 ---


    Konrad Różycki:
    • Seul, Korea, Mistrzostwa Świata w Biegu 24 h - 198,064 km - debiut na imprezie z rangą mistrzostw świata
    • Kraków, I-sze MP w Biegu 24 h, 5-te miejsce gen. - 209, 720 km

    Krzysztof Szurlej:
    • MŚ w Maratonie Kajakowym 17-ste miejsce gen.
    • MP w Maratonie Kajakowym 6-ste miejsce gen.


    Marcin Lenski:
    • 75 km bieg górski w ramach „Sudeckiej Setki” - 1 miejsce

    Marcin Lenski i Artur Góralczyk:
    • jedyny polski zespół na TransRockies Run (6-dniowy trial przez góry) w USA, 160 mil – ukończyli

    Grupa IM 2010:
    • doprowadzenie do udziału kilkunastu zawodników w triatlonie na dystansie 70.3 w ramach powołanego Projektu IM 2010 – debiut startowy



    --- 2007 ---


    Dariusz Sidor:
    • MMP na Ergometrze Wioślarskim - 1-sze miejsce



    --- 2006 ---


    Iwona Stankiewicz:
    • MP Weteranów w Półmaratonie – 1 miejsce w kat.

    Katarzyna Smolik:
    • eliminacje do ME w Biegach Górskich – 4 miejsce
    • MP Weteranów w Półmaratonie – 1 miejsce w kat.

    Dariusz Sidor:
    • MP Wioślarzy w Pływaniu Długodystansowym – 4 miejsce (dwójka podwójna)


    --- 2005 ---


    Krzysztof Protas:
    • „Rzeźnik”, 77 km po Bieszczadach – 1 miejsce wraz z partnerem


    kolejne uzupełnienia już wkrótce... :)