sobota, 3 listopada 2007

Sugerowana ilość treningów

Proponowany, tygodniowy rozkład jednostek treningowych (treningów) w trzyletnim przygotowaniu do dystansu długiego triatlonu (226 km, ironman).

***

Legenda:
P – pływanie
R – rowerowanie, czyli jazda na rowerze
B – bieganie
T – trening łączony, najczęściej jazda na rowerze i bieganie

X/Y, np. 1/2 – w zależności od zaawansowania, potrzeby doskonalenia, pogody, samopoczucia, etc. – jeden lub dwa treningi w tygodniu.

Rok pierwszy


Rok drugi


Rok trzeci


Rok czwartyDobór jednostek treningowych został tak pomyślany, by zapewnił harmonijny rozwój każdej konkurencji a jednocześnie dopuszczał, kiedy to tylko możliwe, dzień odpoczynku, za wyjątkiem ostatniego roku, gdy ilość treningów jest większa od ilości dni w tygodniu, co wymusza przeznaczenie jednego dnia na dwa treningi. Najprawdopodobniej będzie to pływanie i jakiś inny dodatkowy trening.

Tabele nie podają intensywności oraz objętości, gdyż przy tym stopniu uogólnienia każdy musi sobie dobrać indywidualnie odpowiednie prędkości i kilometraż (ustalanie zakresów w poszczególnych konkurencjach znajdziesz w archiwum tego bloga).

Ostatnia uwaga.
Co zrobić gdy zaplanowany start IM wypada wcześniej niż we wrześniu?
„Przesunąć” zalecenia dotyczące rozkładu treningów o tyle miesięcy wstecz, by data startu z tabelki pokryła się z datą startu planowanego w rzeczywistości.

***

A teraz krótkie FAQ.
1. Czy sugerowane jednostki treningowe są obowiązkowe?
Nie.
2. Czy można trenować częściej lub rzadziej daną konkurencję?
W zasadzie tak, ale mniejsza ilość treningów stawia możliwość ukończenia triatlonu na długim dystansie w limicie czasu pod znakiem zapytania.
3. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na właściwy dobór intensywności, objętości oraz umiejętne przeplatanie poszczególnych konkurencji w tygodniu.
4. Co z treningami łączonymi?
Na pewno się przydadzą i na pewno pomogą w ukończeniu długiego dystansu.
5. ...
...

Brak komentarzy: