piątek, 12 grudnia 2008

Pływanie kraulem dla triathlonisty

Pływanie kraulem - ważna rzecz :)

Zima jest doskonałą porą na wszelkie doskonalenia techniczne własnego stylu pływackiego.
Aby umożliwić to wszystkim triatlonistom postanowiłem zebrać kilka wartościowych filmów dotyczących pływania kraulem, symulacji otwartej wody na basenie oraz kilku ciekawych ćwiczeń w wodzie.

Język angielski nie powinien być przeszkodą, gdyż samo oglądnięcie pozwoli doskonale wyrobić sobie pogląd i obraz ćwiczenia.

Jeszcze tylko jedna uwaga. Im lepiej czujesz swoje ciało, im lepiej kontrolujesz każdy jego segment, tym łatwiej będzie ci samodzielnie korygować swoje błędy. Jeśli tego nie potrafisz, to poproś lepszego pływaka od siebie o popatrzenie i wskazówki odnośnie poprawy stylu – sprawisz mu wielką radość, bo nic tak nie poprawia humoru jak okazja do nauczania i korygowania innych.

***

Kilka uwag teoretycznych, które mogą okazać się pomocne:

Połóż się poziomo – horyzontalnie – najbardziej płasko jak to możliwe (im głębiej jesteś zanurzony, tym większy opór stawia twoje ciało), wyobraź sobie, że płyniesz w wąskiej, położonej na powierzchni wody tubie (przenoszenie rąk nad wodą bokiem, zamachem, nie jest dobre).Ręka w wodzie wykonując pociągnięcie napędza twoje ciało. Staraj się sięgnąć daleko i przeciągając ręką pod wodą wykonać dłonią ruch podobny do spłaszczonej litery „S”. Dłoń wyciągaj z wody blisko uda ruchem przypominającym wyszarpywanie ręki z kieszeni.


Utrzymuj rytm pracy ramion. Dostosuj nożycowy rytm ruchu nóg. Możesz pracować nogami z lekko ugiętymi kolanami w rytmie 6-cio uderzeniowym lub 4-ro uderzeniowym do pełnego cyklu pracy ramion.Staraj się brać oddech zarówno z lewej jak i prawej strony. Ułatwia to utrzymywanie kierunku. Jednostronne branie oddechu powoduje pływanie po obwodzie wielkiego koła oraz wymusza nierównomierną pracę ramion; po 10 000 powtórzeń - ma to jakieś znaczenie. Podczas treningu na akwenie możesz pływać w kółko.Głowę lekko unieś w górę (nie dociskaj brody do mostka), może stracisz nieco na prędkości, ale zyskasz na nawigacji i przeglądzie sytuacji panującej wokół. Na basenie może to nieobowiązywać.

Rysunki zaczerpnąłem z książki Johna Hellemensa "Triathlon A Complete Guide for Training and Racing"

***

Zapraszam na filmiki instruktażowe prowadzone przez Dave Scott'a.
Pierwszy z nich "Jak poprawiać błędy" - 2:54


Kolejny film komentowany przez Dave'a.
"Efektywne pływanie" - 2:58


I jeszcze jeden!
"Najważniejsze trzy rzeczy pracy rękoma" - 2:48


I jeszcze!
"Triathlonowa praca nogami" - 3:01


Zostawiamy Dave'a i zerknijmy jak na basenie można symulować pływanie jak na zbiorniku otwartej wody. - 0:33

Zwróć uwagę na obrót przy pływaku/boi!

Coś co jest bardzo ważne na krótkim basenie - nawroty! - 3:03


A na koniec jeszcze jeden filmik, który może przyda się tym śledzącym wątek"sprawni jak żołnierze". Jest to dobra alternatywa do metody TI i warto skorzystać z tych ćwiczeń.


HOO-YAH!

Brak komentarzy: