poniedziałek, 28 września 2009

Zalecenia treningowe - październik

Minęły niebywale udane zawody w Borównie k/Bydgoszczy.
Kończy się wrzesień.
Jesień już, a zima za pasem.

Część triatlonistów postanowiła wykorzystać zbudowaną formę na ostatnie jesienne starty i możliwą poprawę życiówkek.
Część rozpoczęła odpoczynek.
I to jest właśnie najważniejsza część makrocyklu treningowego – okres przejściowy, odpoczynkowy, świadomej i celowej utraty formy. Formy rozumianej nie jako szczyt możliwości, ale przeciętnych możliwości organizmu.

To jest niestety częsty i dość popularny błąd amatorów, którzy są przekonani, że utrzymanie szczytowej formy i potraktowanie jej jako wyjściowej na następny sezon przyniesie kolejny wzrost osiągów. Tak się często dzieje (stąd to powszechne przekonanie), ale dość rzadko się wspomina, że kilka w ten sposób przetrenowanych lat (bo tyle nawet się udaje przepracować na ciągłym wzroście) kończy się niezwykle smutno i gorzko. Zaczyna się od niedomagań zdrowotnych i niemożności poprawy wyników, a kończy na złamaniach zmęczeniowych, przetrenowaniem, aż do hospitalizacji lub porzucenia wybranej formy ruchu.

W o wiele lepszej sytuacji są ci, którzy odpoczywają, godząc się na utratę formy. Z reguły szybko odbudowują ją i sięgają znacznie wyżej niż ich nieodpoczywający koledzy (m. in. dlatego, że są wypoczęci).
Pamiętajcie o tym!

***

Zaczyna się ostatni okres przygotowań ironmenowych w ramach Projektu IM 2010.
Jeszcze tylko 3 kwartały. W związku z tym propozycje treningowe skierowane będą już tylko dla tego dystansu. Inni, zainteresowani dystansem średnim, czyli połówkowym, czyli 113 km lub olimpijskim powinni odnaleźć archiwalne wskazówki wykorzystując do tego choćby umieszczony po prawej stronie link do „spisu treści”.

***

Zalecenie ogólne:
październik jest miesiącem określenia stanu wyjściowego, parametrów wydolnościowych organizmu, pływackich, kolarskich, biegowych.
To weryfikacja zakresów tętna, zakresów tempa, kadencji, frekwencji, częstotliwości na nadchodzący okres przygotowawczy.


PAŹDZIERNIK


1. Pływanie:

Grupa długiego dystansu
  • rozpływanie 200 m (w tym 50 m nn kraul lub grzbiet)
  • 3 x 200 m (50 m nn kraul, 50 m grzbiet, 50 m kraul, 50 m żabka) p=20 sek.
  • 200 m rr kraul
  • 8 x 50 m (15 m kraul maks. + 35 m) p=15 sek.
  • 2 x 200 m (50 m rr kraul, 50 m grzbiet, 50 m kraul, 50 m żabka) p=20 sek.
  • 200 m – rozpływanie (grzbiet, gleich)
razem: 2000 m


2. Rowerowanie:

Grupa długiego dystansu
  • 180 minut co drugi tydzień


3. Bieganie:

Grupa długiego dystansu
  • 120 minut co drugi tydzień


4. Inne:

  1. Gry zespołowe, badminton, tenis, etc. - w przyjaznych warunkach na 70% możliwości – jest to dobra odskocznia od treningowej rutyny. Ważne by nie trafić na grupę fighterów co może się skończyć przerwą na wyleczenie kontuzji.
  2. Siłownia – warto rozpocząć trening siłowy.

***

I tak pokrótce mogą wyglądać przygotowania do nowego sezonu.

Brak komentarzy: