poniedziałek, 14 maja 2012

Jak zawiązać buty do biegania

Poprzednio pisałem o tym jak rozpocząć przeplatanie sznurówek w bucie, co mogło okazać się ważne dla osób o szerokich stopach, miłośników biegania minimalistycznego oraz ultramaratończyków.

Skoro było jak rozpocząć, to dzisiaj będzie o tym jak skutecznie zakończyć sznurowanie butów do biegania, by w czasie biegu uniknąć przykrej sytuacji rozwiązania sznurówek.


Ma być:
  1. łatwo
  2. prosto
  3. szybko
Dodatkowo:
mają to być rozwiązania sprawdzone i skuteczne.
Proszę bardzo, oto one!

Rozpoczyna się zaplataniem kokardki w sposób tradycyjny, od skrzyżowania sznurówek:A potem zrobienia "uszu" i zawiązania ich, co kończy się takim efektem jak na zdjęciu poniżej (i nie ma znaczenia czy przeplata się "prawą" nad "lewą" czy odwrotnie, bo z reguły nikt się nad tym nie zastanawia):Sposób pierwszy:
Składa się razem "uszy" i "ogonki" i wkłada pod którąkolwiek ze sznurówek:

Wadą tego rozwiązania jest to, że jeśli sznurówki są mocno naciągnięte, to trzeba je jeszcze mocniej dociągnąć, aby zrobić miejsce na wpychaną kokardkę, co z kolei spowoduje miejscowy luz (w czasie biegu i tak się rozejdzie). Dla wielu jest to bez znaczenia.
Druga wada ujawni się wówczas, gdy w sznurówki zostanie wpleciony chip. Wtedy zastosowanie takiego rozwiązania może okazać się niewykonalne.

Aby tego uniknąć...
...sposób drugi:

"Uszy" zaplata się ponownie, tak jakby wiązało się pierwszą kokardkę:Stan po zaciągnięciu:


W tym sposobie już chip nie będzie przeszkadzał!

Wiązanie to ma jedną zaletę:
wystarczy złapać za którykolwiek koniec sznurowadła (ale tylko jeden) i mocno (naprawdę mocno) pociągnąć.
Sznurówka, cały węzeł, się rozwiązuje.Ponieważ w poprzednim poście pisałem o trzech sposobach, to na koniec trzeci, nieco bardziej skomplikowany (o tyle, że trzeba się go nauczyć):
Życzę czytelnikom skutecznego i szybkiego, i pewnego sznurowania butów!

Brak komentarzy: